Co wpływa na cenę strony internetowej?

Pojęcie „prostej strony internetowej” jest mocno nieprecyzyjne, szczególnie w użyciu przez osoby, które nie mają styczności z branżą tworzenia stron internetowych i nie są w stanie ocenić ich od strony technicznej, stopnia rozbudowania danej realizacji itp. Niestety bardzo często spotykamy się z tym określeniem w początkowych rozmowach Klientami i mianem tym określane są strony należące do banków, firm ubezpieczniowych, portale aukcyjne i ogłoszeniowe. W rzeczywistości są to realizacje za bardzo duże pieniądze.

Na cenę wykonania strony internetowej wpływają głównie trzy czynniki:

  • projekt graficzny strony
  • ilość podstron
  • funkcjonalności

 

Co się składa na cenę strony internetowej

Poniżej krótki opis każdego z tych elementów:

Projekt graficzny strony internetowej – Layout strony www

Indywidualny projekt graficzny obejmuje sferę wizualną strony internetowej z uwzględnieniem docelowego rozmieszczenia poszczególnych elementów. W przypadku prostszych realizacji projekt zawiera zazwyczaj stronę główną, pozostałe podstrony utrzymują zaś charakter projektu głównego, nie są jednak rozrysowywane. W zaawansowanych realizacjach przygotowywane są również osobne projekty dla poszczególnych podstron i ich łączna ilość może być znaczna. Najprostszą formą realizacji jest strona oparta na wcześniej opracowanych szablonach, które uzupełniane są grafiką, zdjęciami oraz tekstami Klienta przez co strona uzyskuje indywidualny charakter. Każdy z tych modeli realizacji przekłada się na pracochłonność, a więc również i cenę realizacji.

Więcej na temat projektów stron internetowych przeczytasz w Projekt strony internetowej
Od projektu aż do realizacji – Projektowanie stron internetowych

Co to jest podstrona w stronie internetowej

Podstrony

Podstroną (lub inaczej zakładką) nazywamy osobny zakres treści w stronie internetowej, opatrzony indywidualną nazwą, która przekłada się na część adresu url (patrz obrazek poniżej), stanowiący również pozycję w menu strony lub możliwy do odwołania w postaci hiperłącza. Odstępstwem od tej zasady jest typ budowy strony, w którym całość zawarta na jednym ekranie i jedynie przewijania w pionie bądź poziomie, tzw. „one page” (lub „one site”). Ten typ budowy strony w czystej formie nie sprawdza się jednak przy bardziej rozbudowanych serwisach.

Funkcjonalności strony www

Funkcjonalności to określony sposób zachowania poszczególnych elementów bądź fragmentów treści strony internetowej.

Za przykład może tu posłużyć:

  • bezpośrednia możliwość wysłania zapytania z poziomu strony przez użytkownika – formularz zapytania,
  • możliwość pokazania określonej lokalizacji na mapie – interaktywna mapa,
  • element umożliwiający zapisanie się do newslettera i gromadzący dane adresowe użytkowników którzy skorzystają z tej opcji,
  • kalkulator obliczający dane,
  • możliwość prowadzenia i zarządzania wielojęzycznością strony (za jego pomocą możemy dodać języki alternatywne do strony internetowej)

Pewne funkcjonalności stały się standardem inne zaś, które są złożone lub wymagające indywidualnego opracowania są dodatkiem tworzonym na potrzeby konkretnej realizacji. Wiele z tego typu elementów może w znacznym stopniu podnieść cenę strony www.